DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 15.06.2021 05:54:56 

K  Ý  V  A  Č  K  Á  Ř  I

Renovace Velorex 560

Renovace...

Momentálně se pracuje na strojích Jawa Kývačka 350 354 + sidecar Velorex 560, Jawa Panelka 350 360 +sidecar Velkorex 560, Jawa Kývačka 250 353 + sidecar Velorex 560. Asi to tu rozdělím na 3 sekce ve kterých budu postupně zveřejňovat průběh jednotlivých renovací. Takže tady jen tak pro představu pár fotek z garáží:


1.

 

                                          +

 

2.


3.

 

 

RENOVACE, RENOVACE A ZASE JENOM RENOVACE...

1. Renovace Petr... 

Tak z téhle hromady šrotu by měla časem vzniknout pěkná sajdička k mojí motorce, no uvidíme.

 

Renovace začala rozebráním podvozku a poté jsem aplikoval metodu speciálního smirkoručního pískování spojeného s ocelokartáčovým jednoručním pohonem.

 

 

Takže podvozek a držáky jsou připraveny na stříkání a pustil jsem se do odmašlení loďky s blatníkem. Nebylo to vůbec jednoduché protože většina šroubů byla zarezlá a absolutně nešli povolit hlavně šrouby které drží hliníkové lišty po obvodu to byl docela oříšek. Většinu jsem musel opatrně odvrtat protože snahy o povolení a vytočení matek vyšli vniveč.Ale nakonec se vše v dobré obrátilo a zůstal jen laminátový skelet loďky a blatníku.


No a teď se pár večerů budu věnovat ručnímu broušení takže na několik dalších dnů to bude taková jednotvárná práce ale bez toho to bohužel nepůjde.

 

Takže zdej je výsledek po několikavečerním broušení nejdříve ručně šmirglem a poté zapůjčenou vybrační bruskou. Ruce mi z toho brní ještě dneska.

 

      

Po zdlouhavém broušení přišlo na řadu odreagování v podobě práce na kole. Původní kolo bylo panelkové tak jsem si na burze koupil za tři stovky celé staré kývačkové kolo i s téměr novým pláštěm, nový ráfek 16" a špice. Nejprve bylo nutné vyříznout rozbruškou starý střed, vyčistit ho a vyplést. Ale tyto práce mě celkem baví.

 

 

 

 

 Po dlouhé době jsem se opět dostal k tomu, abych sem umístil nějaké foto a další průběh renovaceTakže následovala ještě úprava motorky před připojením sajdy a to výměna kolečka sekundárního řetězu v motoru za kolo s menším počtem zubů místo 19 je tam 16 jak jsem se dočet v doporučeních při připojení sajdy, aby měla motorka větší sílu. Sice teď nevytáhnu víc jak 70 Km/hod ale co, se dajdou bych to víc stejně neriskoval.

 

 

 

Výměna proběhla a pokračovalo se v nekonečném kitování a broušení a broušení a kitování, stríkání plničem a broušení pod vodou tohle byla skutečně nekonečná práce a musel jsem si dát chvíli pauzu, protože ty dírky v laminátu to je never ending story. Nakonec jsem se dopracoval do tohoto stavu.

 

 

Takže sajda byla v podstatě nachystaná na lak. A jelo se lakovat. Když opomenu drobné problémy z odstínem červené ze kterých už jsem začínal mít noční můry tak výsledek dopadl celkem uspokojivě.

 

Jednoho krásného podvečeru jsem se vrhnul na linkování a musím  říct, že se vcelku zadařilo (samochvála smrdí)

Poté jsme s přítelem Kobrém během popíjení chmelového moku namontovali hliníkové lišty na loďku a blatník (jeden člověk by měl u toho asi honičku).

 

Následovala takové třešnička na dortu (chromové madlo, plexisklo....). To už jsem byl zase zapálen tak, že jsem občas vstal v 5 ráno, šel jsem na dvě hodky do garáže a pak jel do práce z práce do garáže atd.

 

 

A neodvratně se blížil kýžený cíl a to spuštění loďě na vodu (totiž přimontování loďky k podvozku). Ještě předtím byl však proveden zátěžový test nosnosti švagrem Karlem přezdívaným "hasič žízně".

 

A protože zátězové testy dopadly dobře bylo přikročeno k slavnostnímu ceremoniálu spuštění loďky na podvozek.

 

Kluci z toho byli opravdu unešení a nechtělo se jim ani ven od kormidla. Má drahá polovička ač se směje pro tyto věci moc pochopení nemá.

A nedávno dostala moje "Blaženka" jak ji pracovně říkám kryty zadních kol. No nevypadá krásně?

 


V létě jsem si na burze v Chotusicích udělal radost a koupil jsem si plexi na motorku. Není to žádná levná záležitost není to jen plexi ale i guma kolem světla a hlavně držáky a sehnat  zachovalý držáky to taky není žádná sranda. Mě se to podařilo a až doma jsem zjistil že mám oba držáky na stejnou stranu. (Jsem prostě odborník). Počáteční nasrání však brzy vyprchalo, protože mi Robert ten druhý daroval. Šlo to celkem dobře vyleštit a už se plexi vyjímá na stroji. V září jsem sehnal zrcátko do plexi a už je taky tam.  Tak že pár současných  fotek. 


 

  
 

2. Renovace Robert...

Jakmile obdržím potřebné foto bleskurychle to sem přidám.

Původní stav Robertovy panelky 350 360 z roku 1968. Nenechte se zmást datumem na fotkách zřejmě má ve foťáku nastavené špatné datum. Renovace započali letos v únoru tj. v roce  2008.

 

 

Robert se nejdříve pustil do motoru který prodělal kompletní GO.

 

 

 

A tahle hromada šrotu z toho Robertovi zbyla

 

 

 Při demontáži lišt z blatníku sajdy


 

Nad tímhle vším je potřeba mít kvalifikovaný technický dozor a zajištěno občerstvení aby nedošlo k dehydrataci organismu.

 

Občas přijde čas i na uměleckou dobovou fotografii. Kobré po pár násilím vnucených pivech metodou "kobrého hák" (zasvěcení jistě budou vědět o jakou metodu se jedná), ochotně zapózoval v dobové motorkářské výstroji včetně nepostradatelného nefuku.

 

A konečně odmašlená loďka

 

Tak takhle pěkně vypadá Robertův opískovanej rám motorky a sajdky.

 

 

 

 Robertova renovace se už pozvolna chýlí ke zdárnému konci


 


 

A konečně nastal ten den, kdy Robert vyjel se svým nově zrenovovaným motocyklem Jawa 350 Panelka. Bylo to 20. 7. 2008 a byly provedeny první zajížděcí zkoušky.

 Stav Robertova motocyklu říjen 2008


 


 

 

 


3. Renovace Zbyněk...

Neustále ve stavu očekávání na nastříkané díly.

Původní stav Jawa 250 353 Kývačka

 


Konečně je to tady po dvou půldnech které chyběly k dokončení a táhly se už několik týdnů se

musela práce ujmout rychlá rota.

  

Takže takhle nějak to vypadá za současného stavu tj. začátek listopadu 2008.

  

Zapojení dobíjení se ujmul odborník na slovo vzatý elektroinženýr Krouchal


 
 

 

 

Do konce chybí už jen pár drobností. Bylo instalováno plexi a připraven blatník sajdy.

 

 

 V sobotu 15. listopadu 2008 jsme motorku v podstatě dokončili a v neděli se konala taková první minijízda. Ale přiznejme si to počasí na ježdění na motorce už moc není.