DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 15.06.2021 05:54:56 

K  Ý  V  A  Č  K  Á  Ř  I

Renovace Jawa 250 Kývačka

Renovace Jawa 250 353 Kývačka r.v. 1955

Jak jsem si ji přivezl...

Na podzim 2006 jsem začal schánět svoji Kývačku. Říkal jsem si že budu mít alespoň v garáži co dělat za dlouhých zimních večerů. Začal jsem sledovat inzeráty na internetu a vyhlédl jsem si pár strojů. Pár motorek mi uteklo o vlásek než jsem se rozhoupal tak byly pryč. Nejdřív jsem chtěl jít do 350-ky, lákaly mě spíš silnější stroje ale už se těžko schání a když tak to není zrovna levný. Já jsem moc peněz neměl a tak jsem si nakonec vyhlédl Kývačku 250 z roku 1955 za 4500,-. Byla sice bez papírů, ale co říkal jsem si, když tak pak zkusím nějaký papíry sehnat a nebo to zkusím dát na veteránský. Takže jsem zavolal na inzerát jel jsem se na to podívat, bylo to z nějaké vesničky od Znojma. Poprosil jsem kamaráda Jarka přezdívaného Kobré, aby vzal auto s vlekem a už jsme pro ni jeli. Vrátili jsme se až po osmé večer a já jsem ji nechal zatím stát u kamaráda, než na to doma připravím svou drahou polovičku. Přišel jsem domů a hned ve dveřích na mě čekal můj tehdy tříletý syn a tak mu šeptám že jsem koupil motorku a že ji mám schovanou u strejdy Kobrého ale hlavně ať nic neříká mamince. Samozřejmě než jsem se zezul tak všechno vyprášil a byl oheň na střeše. Po pár minutách, kdy jsem se pokoušel zapírat jsem musel s pravdou ven, ale když jsem řekl, že to byla velice výhodná koupě za tisícovku tak se situace náhle uklidnila a byl jsem pochválenej že jsem udělal dobrej kup a pokáranej proč jsem se bál si ji přivézt hned domů. (Já jsem věděl proč). A tak se ocitla tahle Jawička druhý den v mojí garáži. Vše souhlasilo: číslo rámu, motoru, byly tam i originál výfuky rybiny a dokonce jsem dostal i velkej techničák. Kupodivu to mělo od začátku jedinýho majitele. 

 

 

Jak jsem renovoval…

Hned v úvodu bych chtěl podotknout aby si před započetím renovace každý zvážil své finanční možnosti a mrknul se na ceny dílů, které jsou, ač to není zas tak starý stroj celkem v závratných výškách. Zkuste se mrknout třeba na www.montyjawa.cz a podívejte se kolik díly stojí. Snažil jsem se udělat co šlo svépomocí nicméně chromy a těch tu není málo se prostě většinou koupit musí a není to vůbec levná záležitost. Ale dost už bylo řečí o penězích a teď už zpět do garáže.

 

Renovace začala tím, že jsem motocykl téměř zcela rozmontoval až zbyla v podstatě jen kostra s kyvnou vidlicí.

 

 

 

 

 

 

Když zbyla jen holá kostra s kyvnou vidlicí bylo ji nutno důkladně očistit od mastnot. Poté jsem celou kostru nastříkal základní barvou a nato vrchní barvou Jawa 8850, takže už jsem měl jistý základ ze kterého se mohlo začít skládat znovu dohromady.

 

Následovali tlumiče. Bylo nutné vyměnit kluzáky přední vidlice, převlečné matky, nalít hydraulický olej, u zadních tlumičů vyměnit olej a koupit nové vrchní chromové kryty.

 

Přední blatník bylo nutno také očistit, vykitovat, nastříkat a nalinkovat.

 

 

 

 

 

                                                      Naštěstí jsem měl dobrého pomocníka, syna Péťu.

 Poté jsem se pustil do kol. Z původních kol zbyli v podstatě jen středy. Ráfky a špice bylo nutné koupit nové, středy vyčistit, vyplést špice a poté jsem kola nechal vycentrovat. Pláště bohužel nešli použít protože sice byly originál Barum ale byly popraskané, takže jsem raději koupil nové pláště Mitas 16x3,25 a nové duše. Už byl vidět alespoň maličký kousek práce.  

 

 

 

 

 

Takže tady byl výsledek po montáži kol už se to začlo trošku rýsovat. Práce na motoru jsem přenechal kamarádovi Robertovi přezdívanému Kudrnáč který s tím má bohaté zkušenosti. Motor byl celkem  v dobrém stavu, takže stačilo vyměnit pístní čep, který už měl větší vůli, pístní kroužky a spojkové lamely. Pak už jsem přišel na řadu zase já. Bylo nutné  vyčistit ho, nastříkat žebra válců a namontovat do stroje.

 

 

Další práce pokračovali na horní části masky, řidítka se musela koupit nová, protože to vyšlo levněji než nechat nechromovat stará, i když jsem měl problémy s tím jak tam seděli původní páčky brzdy a spojky.  Primární řetěz jsem musel koupit také nový protože byl už vytahaný. Na obrázku je už namontovaný motor a kryt řetězu s rozetou.

Na závěr zbývalo zrenovovat zadní blatník a kastlíky včetně krycích plechů, přeleštit víka motoru a kryt karburátoru všechno to složit dohromady, namontovat kolena a výfuky ty se musely taky koupit nové protože původní byly jednak potlučené a ještě natřené stříbřenkou, nalakovat a namontovat nádrž a renovace byla hotova. Vzal jsem to hopem, ve skutečnosti to jsou hodiny a hodiny práce v garáži při které mi dělala dobrou společnost skupina ECHT!, kterou jsem měl nahranou na kazetě a kdybych měl počítat kolikrát jsem jí otáčel z jedné strany na druhou možná by to šlo do závratných cifer. Nicméně jako poslech při práci vřele doporučuji.

 

 

 

  A tohle byl konec první fáze mojí renovace.

 

Jak jsem předělal Jawu 353  na 354...

Když jsem měl téměř dokončenou renovaci své Jawy 250 nedalo mi to a začal jsem uvažovat o přestavbě na 350. Jak jsem zjistil, tak obě tyto Kývačky měli naprosto shodný rám a odlišovali se jen některými konstrukčními detaily (delší trubky stupaček, držák zadní brzdy, kryt karburátoru, samozřejmě jiná kolena výfuků ...) Proto jsem se rozhodl, že se pokusím sehnat motor Jawa 354 ono přeci jen přiznejme si to když pode mnou bublají dva válce je to úplně jinej pocit. Tak jsem začal shánět, jenomže to nebylo jen tak. Když už někdo prodává tenhle motor, tak za něj chce minimálně 5-6 tisíc a to ještě člověk nemá jistotu, že je v pořádku. A v případě že by se musel dát zgenerálkovat je to investice dalších několika tisíc. Zvolil jsem proto řešení koupit nějakou přestavbu s tímto motorem a kupodivu se mi podařilo sehnat takovou šílenou přestavbu na chopper viz. foto.

 Motoricky se to zdálo být v pořádku a tak jsem to za 3500,- koupil dobrý bylo že to má papíry čímž se vyřeší i můj problém se značkama. Dovezl jsem to domů, sice jsem na tom jel jen dva kilometry ale byl to zážitek na celej život vzhledem k tomu v jakým to bylo stavu a slyšet jsem byl na kilometr daleko. Hned jsem to začal v garáži rozebírat, motory jsem přehodil a ostatní díly jsem rozprodal.

 Teď už jen čekám na jaro a hurá na projížďky. Ještě dostane novou chromovou nádrž a nízký hlavy který by tam měli správně být ale na tom se ještě pracuje. Jakmile to budu mít dám sem aktuální foto.

Takže zde je slibované foto mého stroje v současném stavu.

 

  

 

 

 

Další osud této motorky a přípojení sajdy k ní v sekci Renovace Velorex 560