DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 15.06.2021 05:54:56 

K  Ý  V  A  Č  K  Á  Ř  I

Renovace Jawa Pérák

Renovace Jawa Pérák ...

V této sekci bude postupně popisován průběh renovace Jawa Pérák. Tento stroj jsem zakoupil na podzim roku 2008 v podstatě kompletním stavu pouze chybělo komplet sedlo s držákem a pružinou. Byl tam namontován podsedlový plech z kývačky, který už jsem dal pryč a nejsou tam originální výfuky ale ty budu muset stejně koupit. Foto dám v dohledné době. Dnes tj. 3. 10. 2009 jsem na Burze v Brně koupil první součástky na renovaci. Držák sedla, pružinu, čep, samotné sedlo (údajně pravá kůže, doufám že mi nelhali). Nechal jsem tam blíže nespecifikovanou částku kterou si raději nechám pro sebe protože v případě jejího vyzrazení bych se doma dostal do nemalých problémů, který mám dost i bez toho. Zvažoval jsem jestli nekoupit sedlo v originálním stavu ale dá se říct, že by to vyšlo možná ještě dráž než když se koupí tyto věci nové a stejně by mě to do budoucna čekalo. Jako první zkusím namontovat tohle sedlo na ten předreno motocykl aby bylo na čem sedět a zkusím jestli to vůbec po těch letech bude jezdit. Sám jsem na to zvědav. Nechtěl jsem se zatím do ničeho pouštět ale co, bude zima bude mráz garáž bude domov náš.

Tak to je on v celé své kráse. Bude to běh na dlouhou trať. Jawa Pérák 250 rok výroby 1954 tedy jeden z

posledních, pak už se začli dělat Kývačky. Výrobní číslo 11-13588-54

 

A tady už jsou nakoupené díly k sedlu.

 

 

 

 Sedlo po montáži na motocykl

 

 

Takže nadešel čas, kdy jsem nabral nové síly a naspořil nějaké finance abych mohl pokračovat v bohulibé činnosti renovace těchto starých strojů. Moje renovace počala 27. 4. 2010. Ten den jsem  večer zmizel do garáže protože sledování stupidních seriálů v televizi mě fakt nebere. Pustil jsem ve svém obstarožním garážovém CD přehrávači mou oblíbenou skupina Harlej který vystřídal ECHT, který je bezkonkurenční a doprovázel mě po celou dobu předešlé renovace, takže jejich texty jsou mi tak notoricky známé, že bych mohl navštěvovat záchytku každý den.

Ale zpět k renovaci. Vlastně jsem dlouho váhal zda nechat tento stroj v původním stavu jen jej zprovoznit nebo zda jej kompletně rozhodovat a nakonec vyhrála ta druhá alternativa. Možná také díky tomu, že některé díly byly v tak zuboženém stavu že by se musely stejně měnit.

Ale zpět k onomu prvnímu večeru. Bude následovat pár fotografií z dané ortopedické operace kdy kousek po kousku bude ubývat na síle až z něj zbude jen holá nicotná kostřička. Tak tato je pohled ještě na celého krom nádrže, kterou jsem demontoval.

 

Jako první přišly na řadu výfuky byly stejně neoriginální a v dost ubohém stavu. Trošku jsem měl strach s povolení matic na motoru ale vše šlo celkem  hladce.

 

 Následovala demontáž zadního kola, která spočívala v povolení matky na levé straně a vyražením hřídele zadního kola.

 

 

 

V dalším korku přišla řada na demontáž bočních schránek a krytu řetězu.

 

 

A v zápětí mělo přijít na samotné srdce tohoto stroje tj. motor o obsahu 250 ccm. A tady už je v celé své kráse nasáklý hirstorickou vůní stalého vyjetého oleje propletenou bezinovými výpary.

 

 

Následovaly zadní blatník a tlumiče které mi daly trošku zabrat. Původně jsem si myslel, že se mi horní zátky z umělé hmoty podaří odstranit bez újmy ale plast byl již tak strávený, že se lámal a tak nezbylo, než držet se znáného pravidla: "kde nepomůže násilí, pomůže ještě větší násilí".

 

 

  

 V zápěti bylo demontováno přední kolo a poté i přední blatník.

 

 

Trošku jsem se zasekl u kol na péráka a proto bych chtěl upozornit jednak na to, že existují dva druhy předních bubnů. Starší byl menší a vnitřní
průměr měl 150 mm a ten novější 160 mm. Z toho vyplývá i to, že je nutné zakoupit odpovídající délku špic na výplet. Kola nejsou při centrování vystředěna ale mají být k jedné straně viz. obrázek. Ještě podotknu, že je o tom celkem zajímavý článek na http://jawyletadla.wz.cz/Jawa250.htm